Kontakt

 

Musik i Syd

Organisationsnummer: 556634-2795
Email: info@musikisyd.se

 

Kristianstad • Kulturkvarteret

Kulturkvarteret Kristianstad

Kanalgatan 30

291 34 Kristianstad

044-20 58 80

fax: 044-21 19 25

Email: skane@musikisyd.se

 

 

Karin Carlqvist

Produktionsassistent Kulturkvarteret Kristianstad 
0708-20 58 34 • karin.carlqvist@musikisyd.se

 

Ulrika Carlqvist

Restaurangansvarig för Kulturkvarterets Café & Bistro
0703-20 58 57 • ulrika.carlqvist@musikisyd.se

 

Laif Carr Olsen

Producent och musiker inom folkmusik, Unga Musik i Syd
0708-20 58 40 • laif.carr@musikisyd.se

 

Emma Eriksson

Produktionsassistent Kulturkvarteret Kristianstad (föräldraledig från och med 151215)

0708-20 58 34 emma.eriksson@musikisyd.se

 

Gunilla Feinberg

Producent UNGA Musik i Syd
0708-20 58 97 • gunilla.feinberg@musikisyd.se

 

Lovisa Fey

Kommunikatör/Webbansvarig
0708-20 58 02 • lovisa.fey@musikisyd.se

 

Ida Fredriksson

Kommunikationssamordnare
0708-20 58 45 • ida.fredriksson@musikisyd.se

 

Anna-Carin Fogelqvist

Projektledare Utvecklingscentrum, UNGA Musik i Syd
0705–92 52 01 • anna-carin.fogelqvist@musikisyd.se

 

Jesper Hamilton

Producent kammarmusik och Ensemble Mare Balticum
0703–20 58 33 • jesper.hamilton@musikisyd.se

 

Karin Holmström

Producent UNGA Musik i Syd
0702-20 58 46 • karin.holmstrom@musikisyd.se

 

Caroline Isacson

Program- och planeringsansvarig Kulturkvarteret Kristianstad (föräldraledig)
0709-20 58 23 • caroline.isacson@musikisyd.se

 

Louise Jennfors

Kommunikatör
0709-20 58 10 • louise.jennfors@musikisyd.se

 

Annika Johansson

Verksamhetschef UNGA Musik i Syd
0708-20 58 83 • annika.johansson@musikisyd.se

 

Camilla Jonasson (tjänstledig)

Samordnare Skapande Skola
0707–20 58 11 • camilla.jonasson@musikisyd.se

 

Anna Karlsson

Produktionsassistent
044-20 58 81 • anna.karlsson@musikisyd.se

 

Pia Kindvall

Ekonomi- och löneassistent
044-20 58 83 • pia.kindvall@musikisyd.se

 

Fredrik Kronbäck

Tekniker
0708–21 68 30 • fredrik.kronback@musikisyd.se

 

Martin Martinsson

VD
044-20 58 80 (växeln) • martin.martinsson@musikisyd.se

 

Mikael Myhr

Tekniker
0708-38 53 32 • mikael.myhr@musikisyd.se

 

Christoffer Mårtensson

Ekonomiassistent
044-20 58 93 • christoffer.martensson@musikisyd.se

 

Helen Ortman

Vikarierande Program- och planeringsansvarig Kulturkvarteret Kristianstad
0709-20 58 83 • helen.ortman@musikisyd.se

 

Birgitta Hagberg Pellbring

Musiksekreterare
044-20 58 82 • birgitta.pellbring@musikisyd.se

 

Göran Pettersson

Vaktmästare
0709–20 58 68 • goran.pettersson@musikisyd.se

 

Susanne Pålsson

Ekonomiansvarig
044-20 58 89 • susanne.palsson@musikisyd.se

 

Anna Renud

Produktionsassistent Utland/Festivaler
0703-20 58 04 • anna.renud@musikisyd.se

 

Lena Ulvskog Arvidsson  

Administrativ chef
0709–20 58 94 • lena.ulvskog@musikisyd.se

 

Vida Vidic

Lokalvårdare
044–20 58 80

 

Peter Wilgotsson

Verksamhetschef Festivaler och Utland
0708-58 58 00 • peter.wilgotsson@musikisyd.se

 

Marika Yamoun

Skribent, UNGA Musik i Syd Utvecklingscentrum

0708-20 58 99 • marika.yamoun@musikisyd.se

 

Malmö • Palladium Malmö

Södergatan 15

211 34 Malmö

040-10 99 90

fax: 040-10 99 98

Email: palladium@musikisyd.se


Torbjörn Bengtsson
Inspicient
040-10 99 92, 0708-25 13 47 • torbjorn.bengtsson@musikisyd.se

 

Ann-Marie Ekman

Verksamhetschef Palladium
040-10 99 91, 0707-28 75 25 • ann-marie.ekman@musikisyd.se

 

Lotta Larsson

Produktionskoordinator
040-10 99 95, 0733-40 40 43 • lotta.larsson@musikisyd.se

 

Ingrid Petersson

Kommunikatör Palladium
040-10 99 94, 0733-20 58 81 • ingrid.petersson@musikisyd.se

 

Emma Pettersson

Inspicient
040-10 99 93, 0705-20 58 39 • emma.pettersson@musikisyd.se

 

Eva Sjögren

Vik. kommunikatör Palladium
0733-20 58 82 • eva.sjogren@musikisyd.se

 

Olle Steimer

Inspicient
073-802 41 55 • olle.steimer@musikisyd.se

 

Paul Suchanek

Tekniker
0705-28 10 99 • paul.suchanek@musikisyd.se

 

 

Malmö • Malmborgsgatan 4

Malmborgsgatan 4
211 38 Malmö

 

Andreas Baur

Producent kammarmusik, ansvarig för kammarmusikkatalogen
0709-20 58 11 • andreas.baur@musikisyd.se

 

Karin Hansson
Kommunikatör/Projektkoordinator
0721-72 13 16 • karin.hansson@musikisyd.se

 

Ulf Rådelius

Producent Jazz
0709-20 58 58 • ulf.radelius@musikisyd.se

 

Maria Videll

Projektledare
0709-20 58 85 • maria.videll@musikisyd.se

 

Växjö Konserthus

Västergatan 13
352 31 Växjö
0470-70 03 00
fax: 0470-70 03 19

Email: kronoberg@musikisyd.se

 

Eleonor Andersson
Produktionsassistent Smålands Musikarkiv
eleonor.andersson@musikisyd.se

 

Zandra Axelsson

Dansarkivarie, Smålands Musikarkiv
0470-70 03 08 •  zandra.axelsson@musikisyd.se

 

Mathias Boström
Arkivchef, Smålands Musikarkiv
0708-20 58 81 • mathias.bostrom@musikisyd.se

 

Leif Carlsson

Arkivarie med inriktning på populärmusik, Smålands Musikarkiv
0470-70 03 09 • leif.carlsson@musikisyd.se

 

Lennart Carlsson

Arkivtekniker Smålands Musikarkiv
0470-70 03 04 • lennart.carlsson@musikisyd.se

 

Pia Dahl

Administrativ assistent
0470-70 03 05 • pia.dahl@musikisyd.se

 

Ulrika Gunnarsson

Producent
0709-20 58 19 • ulrika.gunnarsson@musikisyd.se

 

Magnus Gustafsson

Vice VD, Verksamhetschef för folk- och världsmusik
0706-36 61 34 • magnus.gustafsson@musikisyd.se 

 

Lina  Lagerström

Vik. producent folk- och världsmusik

+46 (0)709-28 58 30 • lina.lagerstrom@musikisyd.se

 

Carita Rasmussen

Kommunikatör
070-861 13 14 • carita.rasmussen@musikisyd.se

 

Maria Rydholm

Kommunikatör/Producent Växjö Konserthus
0708-65 57 52 • maria.rydholm@musikisyd.se

 

Alice Samoilova

Producent UNGA Musik i Syd
070-331 12 06 • alice.samoilova@musikisyd.se

 

Anders Smedenmark  

Producent folk- och världsmusik, Korröfestivalen (föräldraledig fr.om. 150815)

0708-20 58 18 • anders.smedenmark@musikisyd.seinfo@korrofestivalen.se

 

Gustaf Säfström

Producent UNGA Musik i Syd
0708-20 58 11 • gustaf.safstrom@musikisyd.se

 

Växjö • Musica Vitae • Utvandrarnas hus

 

John Martin Bengtsson
Kommunikatör
 
 

Katrin Johansson
Produktionsassistent
0702-42 12 28 • katrin.johansson@musicavitae.com

 

Susanne Rydén
Orkesterchef
0705-43 75 09 • susanne.ryden@musicavitae.com

 

Kajsa Nilsson
Kommunikatör/Grafisk formgivare
0706-02 63 23 •  kajsa.nilsson@musikisyd.se

 

 

Lund, Lund Choral Festival

Drottensgatan 2,
222 23 Lund

 

Gerd Román Hall

Producent
0709-28 58 90 • gerd.romanhall@musikisyd.se

 

Ansvarig utgivare

www.musikisyd.se ägs och uppdateras av Musik i Syd.
Ansvarig utgivare: Martin Martinsson
E-post till webbansvarig

Musik i syd Magasin

test

Hitta till festivalerna i sommar!

Barn & Unga

Kammarmusik

comp_logo_wide

musikisydchannel.se
Prenumerera på
våra nyhetsbrev arrow
FBEnsemble Mare Balticum

Musik i Syd i media
Blodfattig Dracula-konsert

För återhållsamt och stelt, tyckte Henrik Halvarson om Dracula-konserten i Ängel...

Dansstationens program våren 2019 rymmer både åldersnoja och kroppsideal

Fredag 14 december släpper Dansstationen programmet till vårsäsongen 2019.

Se fler nyheter
Aktuellt
Jazzcafé Ystad Teater

Jazzcafé på Ystads teater går nu in på sitt…

Visa alla samarbetsprojekt